Tani prąd – dowiedz się jak zmniejszyć za niego cenę

Porady

Dosłownie każda firma, do poprawnego funkcjonowania, potrzebuje stałego dostępu do energii elektrycznej. Począwszy od zwyczajnego światła nad głową w sklepie, prowadzonym przez jedną osobę, kończąc na ogromnych halach produkcyjnych, wymagających działania skomplikowanych maszyn i urządzeń. Nie bez powodu wielu przedsiębiorców stara się znaleźć sposób na ograniczenie kosztów, związanych z energią elektryczną. Jak zmniejszyć ceny prądu?

Mogłoby się wydawać, że ograniczenie wydatków na prąd nie jest możliwe. Tymczasem nie trzeba szukać daleko, żeby znaleźć rozwiązanie. Mianowicie, wiele przedsiębiorstw posiada bardzo duże obiekty. To idealne warunki, żeby na ich dachach umieścić panele słoneczne, które być może nie wyeliminują kosztów za energię elektryczną, ale znacznie je obniżą. Oczywiście, będzie się to wiązało ze sporą inwestycją, jednak ta na pewno się zwróci. To również dobry ruch marketingowy. Ostatnimi czasy coraz ważniejsze staje się dbanie o środowisko naturalne. W Polsce elektrownie (węglowe) emitują sporo dwutlenku węgla do atmosfery, dlatego zainstalowanie paneli słonecznych spotyka się z przychylnymi głosami fanów środowiska. Można także zastanowić się nad innymi technikami odnawialnego pozyskiwania energii.

Warto także postawić na odpowiednie zarządzanie urządzeniami, pochłaniającymi energię. Kiedy w danym dniu nie jest konieczne wykorzystywanie poszczególnych elementów linii produkcyjnej lub innych urządzeń (np. komputery, klimatyzacja), to maszyny powinny zostać wyłączone. Jednak już podczas zakupu powinno się stawiać przede wszystkim na mniejszy pobór energii przez urządzenia. Takie sprzęty mogą być delikatnie mniej efektywne, jednak zużycie prądu może być o tyle mniejsze od odpowiedników, że firma i tak wyjdzie „na plus”.

Bardzo wiele energii pobiera także oświetlenie. Jeżeli w danej części firmy znajduje się sporo urządzeń niewymagających stałej obsługi przez pracownika, to żarówki warto wyłączyć zupełnie lub postawić na słabsze oświetlenie.

Przy tym temacie należy jednak się zatrzymać. Mianowicie, dzisiaj nadal można spotkać przestarzałe oświetlenie w miejscach pracy. Cechuje się ono niską skutecznością świetlną, to jest liczbą emitowanego światła na zużyty wat. Nierzadko również oddawanie barw jest na niskim poziomie, co może być szczególnie uciążliwe, w przypadku bardziej dokładnej pracy. Z tego powodu dzisiaj wykorzystuje się niemal wyłącznie technologię LED. Lampy ledowe charakteryzują się bardzo dobrym współczynnikiem oddawania barw, a skuteczność świetlna jest najwyższa na rynku (nawet 175 lm/W). Ceny prądu będą więc znacznie niższe, co szczególnie widać w skali roku.

Nasza firma zajmuje się przeprowadzaniem profesjonalnych modernizacji oświetlenia. Postaw na tani prąd i wybierz technologię LED. Oferujemy wykonanie rzetelnego audytu oświetlenia, stworzenie projektu modernizacji, kalkulację zwrotu z inwestycji, stworzenie indywidualnej oferty, a także pomoc w montażu i finansowaniu. Co więcej, na nasze działania dajemy 5 lat gwarancji!

Poprzedni wpis
Utrzymanie ruchu – co to jest?
Następny wpis
Co to jest ledyfikacja? 5 rzeczy, które musisz wiedzieć
Menu