Utrzymanie ruchu – co to jest?

Porady

Większe przedsiębiorstwa wymagają stworzenia odpowiedniej struktury, by funkcjonowały skutecznie i efektywnie. Bardzo ważnym działem jest utrzymanie ruchu. Co skrywa się za tą nazwą i jakie są zadania pracowników na podobnych stanowiskach?

Utrzymanie ruchu, zgodnie ze swoją definicją, oznacza procesy i działania w zakresie produkcji, które dotyczą przede wszystkim zapewniania odpowiedniej infrastruktury technicznej (maszyny, instalacje). Działania te muszą zapewnić jej prawidłową eksploatację.

Czym jednak dokładnie zajmuje się utrzymanie ruchu?

Jest to, między innymi, prowadzenie spisu całkowitego asortymentu zakładu, ale też zlecanie konserwacji, przeglądów i remontów maszyn oraz innych urządzeń. Do takiego pracownika należy obowiązek natychmiastowego usuwania awarii i dbania o odpowiednie działanie maszyn. Istotne jest także dbanie o optymalny stan zapasów i zarządzanie częściami zamiennymi. Dział ten musi cały czas analizować całe przedsiębiorstwo, ponieważ w dużej mierze od niego zależy efektywność produkcji. Ważne jest także zarządzanie zużyciem mediów i realizacja strategii utrzymania ruchu narzucona przez pracodawcę.

Jak można się domyślić, utrzymanie ruchu jest w przedsiębiorstwie bardzo ważne, ponieważ bezpośrednio przekłada się na większe przychody i mniejsze wydatki firmy. Szef działu utrzymania ruchu musi posiadać wysoce rozwinięte umiejętności analityczne i potrafić planować działania, których efekt będzie widoczny nieraz w dalekiej przyszłości. Jak utrzymanie ruchu najczęściej optymalizuje działanie firmy?

Przede wszystkim, wyróżnia się ograniczenie kadry pracowniczej, na rzecz automatyzacji produkcji. Jest to rozwiązanie, pozwalające nie tylko ograniczyć koszty działania firmy, ale zwiększyć efektywność. Spotykane dzisiaj urządzenia mogą pracować 24 godziny na dobę, bez przestojów. Co więcej, szybsza jest również produkcja.

W utrzymaniu ruchu, bardzo ważne jest też ograniczenie zużycia mediów, a w szczególności energii elektrycznej. Sprawia to, że bardzo ważne jest korzystanie z takich rozwiązań technologicznych, które oferują dobrą klasę energooszczędności. Bowiem kiedy hala funkcjonuje przez całą dobę, nawet niewielkie różnice oznaczają znaczne zyski w skali roku.

Samo oświetlenie generuje duże koszty w skali roku. Sprawa wygląda najgorzej, kiedy w hali zainstalowano przestarzałe lampy. Modernizacja pozwoli natomiast zaoszczędzić nawet kilkaset tysięcy złotych rocznie. Najlepszym rozwiązaniem, jest oświetlenie oparte na technologii LED. Stosowane dzisiaj żarówki, pobierają bardzo mało energii, ponieważ na jeden wykorzystany wat przypada nawet 150 lub więcej lumenów. Tradycyjne odpowiedniki natomiast mają skuteczność kilkukrotnie niższą.

Jako, że żarówki na hali produkcyjnej działają bez przerwy, to stosunkowo często należy wymieniać tradycyjne modele. Odpowiedniki-lampy zintegrowane ze źródłem światła w formie panelu LED potrafią jednak świecić nieprzerwanie przez 130000 godzin, czyli prawie 15 lat!

Jesteś zainteresowany zmianą oświetlenia w swojej firmie? Wybierz LUXMAT!

Poprzedni wpis
Oszczędność energii – jak zmniejszych koszty jej zużycia?
Następny wpis
Tani prąd – dowiedz się jak zmniejszyć za niego cenę
Menu