Jak oświetlić stanowisko komputerowe? Projekty

Porady

Wielogodzinna praca przy komputerze jest zwykle bardzo wymagająca. Patrzenie w monitor i zła postawa ciała mogą mieć bardzo znaczące konsekwencje dla pracownika. Dlatego, niezwykle ważne jest odpowiednie oświetlenie stanowiska komputerowego. Wbrew pozorom nie wystarczy światło emitowane przez ekran komputera. Żeby praca była komfortowa i bezpieczna konieczne jest wykorzystanie dodatkowego oświetlenia. Pomoże ono zapobiec rozwojowi chorób wzroku i zwiększy komfort pracy.

Oświetlenie stanowiska biurowego – pozwala zwiększyć efektywność pracy

Oświetlenie to najważniejszy parametr wpływający na ergonomię i komfort pracy. W biurze, przed ekranem komputera spędza się kilka, a nawet kilkanaście godzin w trakcie dnia, czasem także, kiedy robi się ciemno. Dlatego warto zadbać o to, aby dane pomieszczenie, a przede wszystkim biurko było dobrze oświetlone. Wytężona praca przed monitorem jest wystarczająco obciążająca dla wzroku, a jeżeli brakuje odpowiedniego oświetlenia, wzrok wysila się jeszcze bardziej.

Zastanawiając się jak oświetlić stanowisko komputerowe, warto przede wszystkim zapoznać się z przepisami dotyczącymi norm, a także z kodeksem Pracy i Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej.
Projekt oświetlenia stanowiska komputerowego powinien przede wszystkim skupić się na natężeniu światła. Przepisy określają, że powinno to być przynajmniej 500 lx. Jeżeli na danym stanowisku praca miałaby być dorywcza, oświetlenie może sięgać 300 lx. Najlepszym rozwiązaniem są lampy, które wiesza się obok komputerów. Snop światła pada z góry wprost na klawiaturę i biurko. Aby odciążyć wzrok, można także umieścić światło na ścianie tuż za monitorem. Dobrze jest także różnicować natężenie światła. Najmocniejsze powinno padać na klawiaturę, a słabsze na ekran, aby nie powodować odbicia.
Wzrok człowieka najbardziej lubi ciepłe światło, dlatego właśnie je warto zamontować w pomieszczeniu.

Lampy do pomieszczeń biurowych

Najbardziej w pomieszczeniach biurowych sprawdzają się lampy LED. Oprócz tego, że są one bezpieczne i komfortowe dla oka, to także prezentują się wyjątkowo estetycznie. Dobrym pomysłem są także lampki biurowe, które można w dowolny sposób regulować jeżeli chodzi o wysokość i kąt padania światła. Bardzo skutecznie mogą one oświetlić miejsce pracy. Przy doborze oświetlenia do biura warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Fachowcy z pewnością pomogą dobrać rozwiązanie, które będzie odpowiednio dopasowane do konkretnego miejsca.

Poprzedni wpis
Oświetlenie przemysłowe wewnętrzne – czym się charakteryzuje?
Następny wpis
Oświetlenie szkół i klas – jakie wybrać?
Menu