Oświetlenie przemysłowe powinno charakteryzować się dużą wydajnością, dobrą jakością światła oraz energooszczędnością – dzięki temu nie będzie generować wysokich kosztów i zapewni komfortowe warunki pracy. Właśnie dlatego warto postawić na technologię LED, czyli lampy cechujące się dużą ergonomią i prostą budową. Oświetlenie techniczne LED wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie brakuje tradycyjnego światła, a jego montaż jest dodatkowo utrudniony. W jego skład wchodzi wiele produktów, które różnią się między sobą wyglądem, parametrami czy sposobem montażu. Dowiedz się, co to jest oświetlenie techniczne i czym charakteryzują się LED-y.
Czym jest oświetlenie techniczne?
Lampy przemysłowe LED to oświetlenie o specjalistycznym przeznaczeniu, które wyróżnia się parametrami technicznymi pozwalającymi na pracę w wymagających warunkach. Stosuje się je m.in. w halach produkcyjnych, magazynowych oraz przemysłowych. Jak wygląda oświetlenie techniczne? Wśród najbardziej popularnych lamp tego typu możemy wyróżnić:
- oświetlenie przemysłowe LED ścienne,
- oświetlenie techniczne sufitowe,
- lampy LED przemysłowe natynkowe,
- oświetlenie techniczne LED wpuszczane.
Zastosowanie oświetlenia technicznego jest bardzo szerokie i obejmuje wiele branż, takich jak przemysł spożywczy, motoryzacyjny czy chemiczny.
Jakie są rodzaje oświetlenia technicznego LED?
Lampy techniczne LED dzielą się na 2 podstawowe grupy:
- oświetlenie przemysłowe wewnętrzne,
- oświetlenie zewnętrzne przemysłowe.
Większość lamp, które zaliczamy do przemysłowego oświetlenia LED, ma prostą budowę. Mogą występować zarówno pojedynczo, jak i w postaci całych układów czy systemów oświetleniowych. Właśnie dlatego na rynku dostępne jest energooszczędnie oświetlenie przemysłowe w wielu różnych formach. Wyróżniamy następujące lampy LED do oświetlenia hali przemysłowej:
- szynoprzewody,
- kinkiety,
- lampy sufitowe i wiszące,
- lampy halogenowe,
- oświetlenie liniowe LED przemysłowe,
- downlighty,
- projektory.
Ze względu na swoją praktyczną funkcję lampy przemysłowe LED rzadko kiedy mają charakter dekoracyjny. Każdy producent oświetlenia dba, by miały raczej minimalistyczną, prostą formę, która nie rzuca się specjalnie w oczy.
W przypadku lamp natynkowych również wyróżniamy różne rodzaje LED-owego oświetlenia technicznego. Możemy spotkać się z reflektorami w industrialnej stylistyce – takie lampy z powodzeniem rozświetlą nawet większe pomieszczenia. Szynoprzewody pozwalają z kolei na zasilanie wielu lamp za sprawą jednej listwy. To bardzo komfortowe i funkcjonalne rozwiązanie, które można zastosować w wielu przypadkach, ponieważ za sprawą jednego przyłącza możemy panować nad oświetleniem w całym pomieszczeniu.
Sufitowe oświetlenie LED hali przemysłowej montuje się natynkowo, a więc bezpośrednio do sufitu lub przy pomocy płyty kartonowo-gipsowej. Ścienne lampy oświetleniowe przemysłowe, ze względu na funkcję doświetlającą pomieszczenie, stosuje się często w przejściach, korytarzach, klatkach schodowych i innych miejscach, w których światło bywa niewystarczające. Kinkiety mogą pełnić dodatkowo funkcję dekoracyjną, na przykład w salonie. Natomiast w przypadku oświetlenia wpuszczanego mówimy o lampach, które zamontowane są w płytach kartonowo-gipsowych i są równe lub niemal równe z poziomem sufitu; można je dodatkowo regulować.
Zastosowanie oświetlenia technicznego LED – przemysł i budownictwo
Oprawy techniczne, w zależności od wybranego rodzaju lamp, wykorzystywane są zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i użytkowych. Właśnie dlatego znajdują one swoje zastosowanie w domach, mieszkaniach, biurach, salonach usługowych i gastronomicznych. Oświetlenie techniczne wykorzystuje się również w przemyśle oraz budownictwie – w tym na halach produkcyjnych i magazynach. Dużą popularnością cieszy się oświetlenie przemysłowe zewnętrzne, a także wewnętrzne lampy przemysłowe LED – np. do stanowisk roboczych.
Coraz częściej oświetlenie przemysłowe wewnętrzne LED stosuje się również w nowoczesnych wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym – na przykład w loftach, gdzie dodatkowo pełni funkcję dekoracyjną. Przemysłowe lampy doskonale podkreślają surowość tego stylu. Oświetlenie techniczne często wykorzystuje się także w studiach fotograficznych oraz innych przestrzeniach, które wymagają dodatkowego światła. Jeśli wybierzesz lampy z podwyższonym stopniem IP, czyli szczelności, możesz je zastosować także w miejscach o zwiększonej wilgotności, takich jak baseny, garaże, piwnice, sauny i łazienki.
Dlaczego warto postawić na modernizację oświetlenia przemysłowego?
Wymiana oświetlenia LED w halach produkcyjnych oraz innych obiektach przemysłowych to doskonały sposób na zmniejszenie kosztów. Każda lampa zewnętrzna oraz wewnętrzna przemysłowa, która działa w tej technologii, gwarantuje mniejsze zużycie energii elektrycznej niż tradycyjne żarówki. Dodatkowo LED-y są bardziej ekologiczną alternatywą, która zapewnia zmniejszenie emisji dwutlenku węgla oraz produkcji odpadów.
Zachęcamy do skorzystania z oferty LUXMAT, w której skład wchodzą:
Dzięki modernizacji oświetlenia LED, lampy zewnętrzne oraz wewnętrzne przemysłowe będą generować mniejsze koszty, a dodatkowo przyczynią się do poprawy warunków pracy.