Zapoznaj się podobnymi wpisami
Data publikacji : 25 sierpnia, 2021
2 min

Oświetlenie techniczne – wszystko co powinieneś wiedzieć

Oświetlenie techniczne LED to inaczej wszystkie lampy charakteryzujące się duża ergonomią i prostą budową. Korzysta się z takiego oświetlenia wszędzie tam, gdzie brakuje tradycyjnego światła, a jego montaż jest dodatkowo utrudniony. W skład oświetlenia technicznego wchodzi wiele produktów, które różnią się między sobą wyglądem, parametrami czy sposobem montażu. Wśród najbardziej popularnych lamp tego typu możemy wyróżnić oświetlenie techniczne ścienne, oświetlenie techniczne sufitowe, oświetlenie techniczne natynkowe oraz oświetlenie techniczne wpuszczane, a każde z nich ma inne zastosowania. Dowiedz się, czym charakteryzuje się oświetlenie techniczne LED.

 

Jakie są rodzaje ledowego oświetlenia technicznego?

 

Większość lamp, które zaliczamy do oświetlenia technicznego, ma prostą budowę i może występować zarówno pojedynczo, jak i w postaci całych układów czy systemów oświetleniowych. Właśnie dlatego znajdziesz na rynku wiele form i rodzajów oświetlenia ledowego technicznego, w tym między innymi wygodne w użytkowaniu szynoprzewody, kinkiety, lampy sufitowe i wiszące, projektory, lampy halogenowe, downlighty, projektory i wiele innych. Ze względu na swoją praktyczną funkcję, lampy te rzadko kiedy pełnić mogą funkcję dekoracyjną, mają raczej minimalistyczną, prostą formę, która nie rzuca się specjalnie w oczy. W przypadku oświetlenia technicznego natynkowego możemy spotkać się z reflektorami w industrialnej stylistyce – takie lampy z powodzeniem rozświetlą nawet większe pomieszczenia. Szynoprzewody pozwalają z kolei na zasilanie wielu lamp za sprawą jednej listwy, co stanowi bardzo komfortowe i funkcjonalne rozwiązanie, które można zastosować w wielu przypadkach, ponieważ za sprawą jednego przyłącza możemy panować nad oświetleniem w całym pomieszczeniu. Oświetlenie techniczne sufitowe to lampy, które montuje się natynkowo, a więc bezpośrednio do sufitu lub przy pomocy płyty kartonowo-gipsowej. Oświetlenie techniczne ścienne ze względu na funkcję doświetlającą pomieszczenie stosuje się często w przejściach, korytarzach, klatkach schodowych i innych miejscach, w których światło bywa niewystarczające. Kinkiety mogą pełnić dodatkowo funkcję dekoracyjną, na przykład w salonie. Natomiast w przypadku oświetlenia technicznego wpuszczanego mówimy o lampach, które zamontowane są w płytach kartonowo-gipsowych i są równe lub niemal równe z poziomem sufitu; można je dodatkowo regulować.

 

Zastosowanie oświetlenia technicznego LED – przemysł i budownictwo

 

Oprawy techniczne, w zależności od wybranego rodzaju lamp, wykorzystywane są zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i użytkowych. Właśnie dlatego znajdują one swoje zastosowanie w domach, mieszkaniach, biurach, salonach usługowych i gastronomicznych, ale także w halach produkcyjnych, magazynach czy ogólnie w budownictwie. Coraz częściej stosuje się oświetlenie techniczne również w nowoczesnych wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym – na przykład w loftach, gdzie dodatkowo pełnią funkcję dekoracyjną, podkreślając zarazem surowość tego stylu. Z oświetlenia technicznego LED korzysta się także w studiach fotograficznych oraz innych przestrzeniach, które wymagają dodatkowego światła. Jeśli wybierzesz lampy z podwyższonym stopniem IP, czyli szczelności, można je zastosować także w miejscach o zwiększonej wilgotności, takich jak baseny, garaże, piwnice, sauny i łazienki.