Oświetlenie LED hali magazynowej

Oświetlenie hal magazynowych i samo zaprojektowanie systemu nie należy do najłatwiejszych wyzwań. Aktualnie technologia LED zapewnia szereg rozwiązań mających zastosowanie w lampach przemysłowych, a dzięki ich różnorodności można wdrażać te, które sprawdzą się akurat w Państwa magazynie.

Oświetlenie LEDowe hali magazynowej jest istotnym czynnikiem wpływającym na jakość wykonywanych obowiązków przez naszych pracowników, ponieważ przyczyni się to do ich lepszego samopoczucia, zwiększy bezpieczeństwo, poprzez doświetlenie podatnych na ryzyko wypadków, miejsc, oraz znacząco zredukuje liczbę pomyłek.

Na co warto zwrócić uwagę, przy wyborze oświetlenia LED hali

Projekt oświetlenia hali, należy zacząć od wyboru energooszczędnych i wydajnych lamp przemysłowych oraz odpowiedniemu rozmieszczeniu ich na całym naszym obiekcie. Warto pamiętać również o należytym rozkładzie luminacji i poprawnym współczynniku oddawania barw. Oświetlenie LED hali produkcyjnej powinno być zaprojektowane w taki sposób, aby spełniało wszystkie wymagane normy w stosunku do racjonalnego poziomu natężenia oświetlenia, jego równomierności, oraz ograniczenia efektów olśnienia. Poniżej zaprezentowane są najistotniejsze informacje, które posłużą do prawidłowego zaprojektowania oświetlenia w halach magazynowych:

 • Luminacja świetlna jest to wielkość wektorowa opisująca poziom rozproszenia światła, przez nieświecące powierzchnie. Inaczej iloraz światłości elementarnego pola powierzchni w tym kierunku do pola powierzchni pozornej tego elementu.
 • Natężenie oświetlenia mierzony w luksach (lx) w zależności od rodzaju i miejsca pracy tam wykonywanej, będzie musiało być przystosowane do spełniania różniących się od siebie norm. Innego oświetlenia potrzebują korytarze, a innego miejsca, gdzie pracownicy spędzają dużo czasu, np. pracując przy dokumentacji lub segregując drobne elementy.
 • Poziom oświetlenia, opisywany współczynnikiem UGR, jest bardzo istotny w miejscach pracy, w których ludzie wykonując swoje obowiązki, zmuszeni są do patrzenia w punkty świetlne. W takich przypadkach najczęściej stosowane są lampy antyoślepieniowe, które dzięki swojej specjalnej konstrukcji nie powodują oślepienia oczu nawet przy bardzo długim czasie pracy.
 • Równomierność oświetlenia jest to stosunek uśrednionej i najmniejszej wartości natężenia oświetlenia na danej płaszczyźnie. Parametr uwzględniony jest w normie PN 84/E-02033, która wskazuje, że w miejscach przeznaczonych do pracy stałej nie może on być mniejszy niż 0,65.

  Natężenie oświetlenia na magazynie

  Oświetlenie hali magazynowej jest czynnikiem bardzo istotnym – odpowiednie natężenie światła maksymalnie zwiększa bezpieczeństwo pracowników na terenie magazynu, pozwala bowiem uniknąć wielu wypadków i zmniejszyć liczbę błędów czy pomyłek. Odpowiednio doświetlona przestrzeń wspomaga zatem ochronę zarówno pracowników, jak i towarów znajdujących się w magazynie, co finalnie wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo całego procesu produkcji oraz pracy w hali przemysłowej.

  Równomierne, zgodne z normami oświetlenie LED hali jest bardzo ważne także ze względów zdrowotnych – osoby wykonujące pracę w odpowiednio doświetlonym pomieszczeniu widzą lepiej, mają mniej przemęczone oczy, co zmniejsza poczucie ogólnego zmęczenia i wpływa korzystnie na efektywność oraz ergonomię pracy, a także na samopoczucie pracowników.

  Sposoby mocowania oświetlenia na magazynie

  Kiedy wybierasz odpowiednie oświetlenie do hali magazynowej, powinieneś zwrócić uwagę na możliwe sposoby mocowania lamp oraz ich rodzaje – do różnego typu zadań potrzebujesz bowiem różnego oświetlenia, nie każda praca wymaga takiego samego natężenia czy barwy światła. Takie aspekty jak rodzaj lampy czy kąt jego nachylenia trzeba będzie zatem dostosować do charakteru pracy  wykonywanej w danym miejscu– co innego sprawdzi się podczas segregacji drobnych części lub dokumentów wymagających czytania, a co innego podczas przewożenia towaru z miejsca na miejsce czy też przemieszczenia się po korytarzach. Wiemy, jak zagospodarować przestrzeń hali magazynowej pod kątem oświetlenia, tak aby odpowiadała Twoim indywidualnym potrzebom.

  Zawsze proponujemy najbardziej innowacyjne rozwiązania technologiczne w zakresie oświetlenia hali, które pozwolą Ci zaoszczędzić zarówno pieniądze, jak i energię, przyczyniając się tym samym do ochrony środowiska. Ponadto oferujemy również pomoc w uzyskaniu finansowania na wprowadzane zmiany oświetlenia hali magazynowej. Jeżeli masz jakieś pytania odnośnie do naszych usług, skontaktuj się z nami. Chętnie na nie odpowiemy.

Menu