Oświetlenie LED parkingów

Odpowiednie oświetlenie parkingu ułatwia poruszanie się, zapewnia bezpieczeństwo i minimalizuje ryzyko wystąpienia wypadków. Dzięki niemu można zadbać o zdrowie i życie pieszych. Dodatkowo dobre oświetlenie parkingu umożliwia poprawne zaparkowanie pojazdu i ułatwia monitorowanie terenu. Jeśli jesteś zainteresowany modernizacją oświetlenia na parkingu, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Oświetlenie parkingów - norma

We wszystkich obiektach sportowych niezbędne jest oświetlenie gwarantujące właściwe natężenie i oddanie barw. System oświetleniowy powinien umożliwiać sprawne określenie koloru, kształtu przedmiotów, znajdujących się na sali czy boisku, ich odległości od nas oraz umożliwić łatwe rozpoznanie osób. Światło należy dostosować przede wszystkim do wielkości wnętrza i akcesoriów używanych w danej dyscyplinie. Ponadto podczas dobierania urządzeń oświetleniowych do obiektów sportowych należy wziąć pod uwagę Polską Normę PN-EN 12193. Określa ona, jakie oświetlenie należy zastosować w danym pomieszczeniu, w zależności od stopnia rozgrywek (międzynarodowe, krajowe, regionalne lub lokalne) i typu zajęć sportowych (treningi, sport szkolny, rekreacja). W zamkniętych obiektach najważniejsze jest odpowiednie oświetlenie całkowitego i głównego pola gry.

 • Podczas wyboru oświetlenia, należy pamiętać, że istnieją dwa typy parkingów: naziemne i podziemne. W zależności od tego, jaki rodzaj parkingu chcemy oświetlić, trzeba sięgnąć po inny typ oświetlenia. Na parkingach otwartych (naziemnych) oświetlonych lampami umieszczonymi na słupach, można zastosować naświetlacze LED. Natomiast na parkingach zadaszonych najlepiej zamontować lampy hermetyczne lub liniowe LED. Należy jednak pamiętać, że oświetlenie parkingu musi zapewniać odpowiednie warunki. Z tego względu zostało ono ściśle określone w przepisach. Dokładne informacje na ten temat można znaleźć w sześciu normach: EN 12464-1:2011, EN 15193:2008, EN 12464-2:2014, CIE 154:2003, CIE 97:2005 oraz DIN V 18599:2007. Wszystkie z nich określają wymogi dotyczące m.in. współczynnika ograniczenia olśnienia oraz indeksu odwzorowania barw.

  Oświetlenie parkingów LED – zalety

   

  Oświetlenie parkingów lampami LED to najlepsze rozwiązanie, gwarantujące spore oszczędności. Energooszczędne lampy LED cechują się bardzo dużą wydajnością i długą żywotnością. Mogą świecić nieprzerwanie nawet przez 100 000 godzin. Ponadto gwarantują dobry współczynnik oddawania barw.

   

  Ogromną zaletą technologii LED jest również fakt, iż nie wpływa ona niekorzystnie na środowisko. Według badań, żarówki LED wykorzystują ok. 80% mniej energii niż klasyczne żarówki. Dzięki temu elektrownie nie emitują tylu zanieczyszczeń do atmosfery. Ponadto LED-y w przeciwieństwie do żarówek żarowych nie posiadają niebezpiecznej rtęci, która szkodzi zdrowiu ludzi i zwierząt i zatruwa środowisko. Dodatkowo oświetlając parking LED-ami, nie przyczyniasz się do oddawania do atmosfery promieni UV i dwutlenku węgla.

   

  Zatem, jeśli chcesz zmniejszyć rachunki za prąd i zadbać o środowisko naturalne, skorzystaj z naszej oferty modernizacji oświetlenia.

   

  Oświetlenie parkingów podziemnych i naziemnych z LUXMAT

   

  Chcesz zmodernizować oświetlenie na parkingu, jednak nie masz odpowiedniego budżetu? Zapraszamy do współpracy w oparciu o model ESCO. Dzięki niej nie będziesz musiał płacić za modernizację, gdyż my zrobimy to za Ciebie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego rozwiązania, zapraszamy do kontaktu. Z przyjemnością przedstawimy Ci ofertę i wytłumaczymy, na czym będzie polegała współpraca. Wybierając naszą firmę, możesz liczyć na fachowe doradztwo i pomoc w uzyskaniu finansowania. Dołożymy wszelkich starań, aby spełnić Twoje oczekiwania. Zapraszamy do współpracy!

Menu